Delfin w strasznych czasach
Dworska plotka głosiła, że następca tronu Francji był owocem grzesznej miłości Marii Antoniny.
Historia jego krótkiego życia jest pełna tragizmu. Do dzisiaj toczą się spory historyków o to, czy zmarł w wieku dziesięciu lat, czy może został uprowadzany przez wiernych ojcu lojalistów, aby któregoś dnia powrócić na tron Francji? Los Ludwika Karola Burbona, syna Ludwika XVI i królowej Marii Antoniny, pozostaje jedną z najbardziej intrygujących zagadek w historii.
Przerwana kariera
Narodzinom Ludwika Karola Burbona w niedzielę wielkanocną 27 marca 1785 r. nie towarzyszyły żadne wiwaty ani fajerwerki. Lud Paryża widział w nim owoc grzesznego związku królowej z zamożnym arystokratą. Zupełnie inaczej było cztery lata wcześniej, gdy 22 października 1781 r. dwór ogłosił narodziny pierwszego syna królewskiej pary, księcia Bretanii i delfina Francji, Ludwika Józefa Ksawerego Franciszka, który drugie imię otrzymał po swoim wuju Józefie II Habsburgu, władcy Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
Przyjście na świat delfina Ludwika Józefa niezwykle scaliło królewskie małżeństwo. Ludwik XVI miał podziękować królowej słowami „Madame, spełniłaś życzenia nasze i Francji, jesteś matką delfina". Urodziny jego młodszego brata ochłodziły ten związek.
Niestety, następca tronu był chłopcem bardzo słabowitym. Jego organizm systematycznie osłabiały liczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta